Co się stało z Cystersami ?

Ponad 200 lat temu Polska po przegranej wojnie – powstaniu kościuszkowskim – przestała istnieć na 123 lata. Ponieważ mnisi z zakonu cystersów zawsze stali po stronie polskich królów, nasi wrogowie postanowili zemścić się również i na nich. Jeden z tych wrogów – król Prus – najpierw zakazał przyjmowania do zakonu nowych mnichów, a w końcu kazał zamknąć klasztory cystersów zupełnie. Niedługo podobnie postąpili i inni władcy wrodzy Polsce. Opactwa cysterskie opustoszały i choć z czasem, po wielu wiekach, zakon odrodził się i działa na całym świecie do dziś, nigdy już nie odzyskał swego dawnego znaczenia. Najbliżej Pelplina znajdują się obecnie cystersi z Oliwy, jednak i tam nie żyją oni w swym dawnym klasztorze.

Po wiekach świetności zakonu pozostało jednak w Polsce mnóstwo śladów, w tym kościołów, klasztorów, dawnych ogrodów przemienionych w parki (jak park pelpliński, w którym powstał Pałac Biskupi) i najrozmaitszych budowli gospodarczych, jak młyny, bramy, czy spichlerze, do przechowywania zboża.

Opactwa Cystersów istniejące dawniej w Polsce

Opactwa cystersów w Polsce dziś Oliwa Krzeszów Henryków Henryków Mogiła Brzeźnica Sulejów Wąchock Żarnowiec Bukowo Morskie Koszalin Kołbacz Marianowo Bierzwnik Pełczyce Mironice Stary Dworek Bledzew Gościkowo-Paradyż Obra Kaszczor Przemęt Wieleń Trzebienica Lubiąż Bardo Kamień Ząbkowicki Jemielnica Bojków Rudy Koprzywica Owińska Wągrowiec Łekno Ląd Szpetel Toruń Byszewo Koronowo Chełmo Pelplin

Opactwa Cystersów w Polsce dziś

Opactwa cystersów istniejące dawniej w Polsce Oliwa Krzeszów Henryków Henryków Mogiła Brzeźnica Sulejów Wąchock
  • dawne Opactwa Cystersów
  • Opactwa Cystersów obecnie
  • Szlak Cysterski


Obejrzyj film i poznaj dalsze dzieje opactwa w Pelplinie


Zadanie

      ×Mnich - wirtualne lekcje - Bazylika Pelplin
      logo projektu
      Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.